Rodzina jest podstawową komórką społeczną zakładaną – zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – przez mężczyznę i kobietę, poprzez wstąpienie przez nich w związek małżeński. Skutkiem ślubu jest nie tylko oficjalne powstanie rodziny, wspólne zamieszkanie, czy możliwość zmiany nazwiska przez jednego lub oboje małżonków, ale również zmiany w sferze majątkowej.
Majątek wspólny – kiedy powstaje?
Zasadą jest, że w momencie zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami z mocy prawa powstaje ustrój tzw. wspólności ustawowej małżeńskiej, czyli wspólność majątkowa. Mówiąc najprościej – to co każdy z małżonków nabył przed ślubem wchodzi do jego majątku osobistego, natomiast to, co małżonkowie nabyli po dacie zawarcia związku małżeńskiego – wchodzi do majątku wspólnego.
Wspólność majątkowa obejmuje:
- przedmioty majątkowe nabyte przez oboje małżonków wspólnie w czasie trwania wspólności majątkowej,
- przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej.
Majątek wspólny – co wchodzi w jego skład?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 31§2 wylicza przykładowy katalog składników majątku wspólnego. W jego skład zaliczamy w szczególności:
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- dochody z majątku wspólnego, ale także z majątku osobistego każdego z małżonków,
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
- kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie.
Powyższe wyliczenie nie stanowi katalogu zamkniętego.
Co to jest natomiast majątek osobisty każdego z małżonków i co wchodzi w jego skład? O tym w kolejnym artykule.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Karoliny Cichockiej – Bieniek specjalizuje się i świadczy kompleksowe usługi w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, w tym również podziału majątku wspólnego i ustanowienia rozdzielności majątkowej. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej i rzetelnej pomocy doświadczonego adwokata – skontaktuj się z Kancelarią.