W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy jakie składniki wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, a jakie stanowią składniki majątku osobistego każdego z małżonków.
Warto jednak wiedzieć, że w toku trwania małżeństwa małżonkowie mogą zawrzeć umowę, mocą której rozszerzą wspólność małżeńską na przedmioty stanowiące majątek odrębny każdego z nich. Należy zdawać sobie sprawę, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową ma – co raczej oczywiste – charakter majątkowy i wywiera skutek na przyszłość. Co ważne – taką umowę musi sporządzić notariusz w formie aktu notarialnego. Umowa spisana przez samych małżonków w warunkach domowych nie ma mocy prawnej.
Składniki majątku odrębnego, na które niemożliwe jest rozszerzenie wspólności – lista
Listę składników, na które nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności majątkowej znajdziemy w art. 49§1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Lista ta jest następująca:
- przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny,
- prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
- wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
- niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
Jeżeli nie wiesz, czy poszczególne wartościowe ruchomości lub nieruchomości stanowią składnik majątku wspólnego, czy też wchodzą w skład Twojego majątku odrębnego – skontaktuj się z Kancelarią. Wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości.